Історія виникнення спирту



Дія алкогольних напоїв та способи їх отримання відомі людству ще з біблійних часів. Відповідно до Старого Заповіту, Ной випадково випив перебродивший фруктовий сік і сп'янів. Після цього випадку культура виноробства розвивалася, а рецептура спиртних напоїв стала дуже різноманітною.
Отримання спирту в чистому вигляді засноване на процесі дистиляції. Вчені припускають, що ідея хімічної дистиляції рідин виникла ще в I тисячолітті до н.е. Вперше процес дистиляції описав Аристотель (384-320 рр. До н.е.). Вдосконаленням техніки перегонки займалися багато алхіміків того часу, які вважали, що шляхом дистиляції їм вдалося виділити душу вина, завдяки чому продукт дистиляції і був названий «дух вина» (від латинського «spiritus vini»). Від цієї назви і пішов широко поширений сьогодні термін «спирт».
Процес отримання спирту був відкритий в різних регіонах земної кулі практично одночасно. У 1334 році лікар-алхімік з Провансу Арно де Вілльгер (Франція) вперше отримав винний спирт з виноградного вина і вважав його цілющим засобом. А в 1360 році деякі французькі та італійські монастирі виробляли винний спирт під назвою «aquavitae» - «вода життя». У 1386 році завдяки генуезьким купцям спирт дістався і до Москви.
Виробництво етилового спирту було розпочато в Європі після винаходу в Італії, в XI столітті дистилляційного апарату. Кілька століть етиловий спирт майже не застосовували в чистому вигляді, хіба що в лабораторіях алхіміків. Але в 1525 році знаменитий Парацельс помітив, що ефір, що виходить при нагріванні спирту з сірчаною кислотою, володіє снодійною дією. Він описав свій досвід з домашніми птахами. А 17 жовтня 1846 року хірург Варрен приспав ефіром першого пацієнта.
Поступово спирт розділився на харчовий та технічний, що отримується шляхом розщеплення деревних відходів. В Англії технічний спирт був звільнений від підвищених податків на продаж, так як ринкова вартість спиртних напоїв окупала державні збори, а ось лікарям і промисловцям така вартість була не під силу. Для запобігання харчового вживання токсичного промислового спирту його змішували з метанолом і іншими неприємними на запах добавками.
Згодом спирт отримав миттєве поширення в медицині в зв'язку з постійними війнами. У 1913 році на території колишнього СРСР було зафіксовано близько 2400 заводів, які виробляли в основному горілку і вино. Пізніше відбулося відокремлення виробництв спирту і горілки.
З початком Першої світової війни виробництво горілки фактично припинилося, вироблення спирту так само знизилося. Виробництво почало відновлюватися лише в 1925-1926 роках. Грандіозне відновлення промисловості було розпочато в 1947 році, почали інтенсивно застосовувати нові науково-технічні технології та досягнення. У 1965 році працювало 428 заводів з річним випуском 127,8 млн. дал спирту(декалітрів). У 1975 році випуск спирту зріс до 188,1 млн. дал. Через що збільшився випуск напоїв з меншою міцністю, витрата спирту в лікеро-горілчаної промисловості впала.
В даний час, спиртова промисловість, являє собою одну з найпоширеніших і найбільш розвинених галузей.



Немає коментарів:

Дописати коментар