Спирти, як і всі органічні сполуки, горять. Метанол і етанол миттєво спалахують при підпалюванні й горять синюватим, майже непомітним полум’ям із виділенням великої кількості теплоти. Відбувається реакція повного окиснення.
Завдяки тому, що електронна густина зв’язку OH зміщена до атома Оксисену, атом Гідрогену набуває більшої рухливості й легше відщеплюється. Під дією активних металів, таких як натрій, калій, магній, алюміній, відбувається заміщення атома Гідрогену на атом металу. Наприклад, у пробірку з етанолом покладемо шматочки натрію. Одразу відбувається реакція з виділенням газу. Це водень. Другим продуктом реакції є натрій етилат.
Реакції спиртів можуть відбуватися і з відщепленням гідроксильної групи OH. Так, спирти взаємодіють з галогеноводнями.
Спирти вступають в реакції дегідратації (відщеплення води). Так, якщо етанол нагріти вище 170 °С у присутності концентрованої сульфатної кислоти, відбувається реакція внутрішньомолекулярної дегідратації. Спирт перетворюється на ненасичений вуглеводень етилен. Якщо етанол нагріти лише до температури 140 °С у присутності концентрованої сульфатної кислоти, відбувається реакція міжмолекулярної дегідратації. У результаті її утворюються діетиловий етер і вода.
За смаком, запахом метанол не відрізняється від етанолу. Це стає причиною помилкового вживання отрути всередину. Як відрізнити етанолу від метанолу в домашніх умовах?
Мідний дріт згортають спіраллю і сильно розжарюють на вогні. При її взаємодії з етанолом відчувається запах прілих яблук. Зіткнення з метанолом запустить реакцію окислення. Стане виділятися формальдегід — газ з різким неприємним запахом.
моколоро круто
ВідповістиВидалити