Застосування спиртів



Спирти використовують як органічні розчинники, як паливо для двигунів (добавка метилового й етилового спиртів сприяє повноті згорання й запобігає забрудненню атмосфери).

Їх використовують також для виробництва бутадієну, з якого в подальшому виготовляють синтетичний каучук, для добування низки фармацевтичних препаратів (медичного етеру, хлоретану тощо), а ще для добування оцтової кислоти та «фруктових есенцій» (естерів).

У майбутньому все більше й більше зростатиме значення метилового спирту для добування найрізноманітніших речовин, потрібних народному господарству. За багатством своїх застосувань, як вважають вчені, він перевершить етиловий спирт, і його роль можна буде порівняти з тією, котру сьогодні відіграють в органічному синтезі ненасичені вуглеводні.

Метиловий спирт використовують для добування формальдегіду, потрібного для виробництва пластмас та фенсло-формальдегідних смол і деяких етерів (За аналогією до етилового спирту).

Етиленгліколь та іфопіленгліколь використовують при виготовленні антифризу для автомобілів, у виробництві розчинників (діоксану, карбітолу), вони входять до складу гальмівної рідини. Етер з нітратною кислотою (динітрогліколь) являє собою вибухову речовину. Етиленгліколь також використовують у виробництві пластмас та поліефірного волокна.

Гліцерин застосовують у паперовій, поліграфічній, парфумерній та фармакологічній промисловості. Він входить до складу гальмівної рідини, пластифікаторів, алкідних та епоксидних лаків. Його етер з нітратною кислотою (нітрогліцерол) — надзвичайно вибухонебезпечна речовина, а його 1%-й розчин використовують як ліки при серцево-судинних захворюваннях.





Харчова промисловість

Етанол — основа алкогольних напоїв. Його одержують із цукрового буряка, картоплі, винограду, злакових культур — жита, пшениці, ячменю, іншої сировини, що містить цукор або крохмаль. В процесі виробництва застосовуються сучасні технології очищення від сивушних масел.
Вміст етилового спирту — основа класифікації алкогольних напоїв.
Вони поділяються на:

  • міцні з часткою етанолу 31-70 % (коньяк, абсент, ром, горілка)
  • середньої міцності — від 9 до 30 % етанолу (лікери, вина, наливки)
  • слабоалкогольні — 1,5-8 % (сидр, пиво).

Етанол є сировиною для натурального оцту. Продукт виходить при окисленні уксуснокислыми бактеріями. Аерування (примусове насичення повітрям) — необхідна умова процесу.

Етанол в харчовій промисловості не єдиний спирт. Гліцерин — харчова добавка Е422 — забезпечує з’єднання незмішуваних рідин. Його використовують при виготовленні кондитерських, макаронних, хлібобулочних виробів. Гліцерин, що входить до складу лікерів, надає напоїв в’язкість, солодкий смак.



Застосування гліцерину сприятливо впливає на продукцію:

  • клейкість макаронів зменшується
  • консистенція цукерок, кремів поліпшується
  • запобігає швидке зачерствение хліба, просідання шоколаду
  • випікання виробів відбувається без налипання крохмалю

Поширене використання спиртів як цукрозамінників. Для цього за властивостями підходять маніт, ксиліт, сорбіт.

Парфумерія і косметика


Вода, спирт, парфумерна композиція (концентрат) — основні компоненти парфумерних продуктів. Вони використовуються в різних пропорціях. Таблиця являє види парфумерних виробів, пропорції головних складових частин.
У виробництві парфумерної продукції етанол вищої очистки виступає розчинником запашних речовин. При реакції з водою утворюються солі, які випадають в осад. Розчин кілька днів відстоюється і фільтрується.

2-фенилэтанол у парфумерної та косметичної промисловості замінює натуральна трояндова олія. Рідина володіє легким квітковим запахом. Входить до складу фантазійних і квіткових композицій, косметичного молочка, кремів, еліксирів, лосьйонів.

Основною базою багатьох засобів по догляду є гліцерин. Він здатний притягувати вологу, активно зволожувати шкіру, робить її еластичною. Сухої, збезводненої шкірі корисні крему, маски, мила з гліцерином: він створює на поверхні вологозберігаючу плівку, зберігає м’якість шкірного покриву.

Існує міф: що використання спирту в косметиці шкідливо. Однак ці органічні з’єднання необхідні для виробництва продукції стабілізатори, носії активних речовин, емульгатори.

Спирти (особливо жирні) роблять засоби по догляду кремоподібними, пом’якшують шкіру і волосся. Етанол в шампунях і кондиціонерах зволожує, швидко випаровується після миття голови, полегшує розчісування, укладання.

Медицина


Етанол в медичній практиці використовують як антисептик. Він знищує мікроби, попереджає розкладання у відкритих ранах, затримує хворобливі зміни крові.

Його підсушує, знезаражуючу, дубильну властивості — причина використання для обробки рук медичного персоналу до роботи з пацієнтом. Під час штучної вентиляції легень етанол незамінний як піногасник. При відсутності медикаментозних засобів стає компонентом загальної анестезії.

При отруєнні етиленгліколем, метанолом етанол стає протиотрутою. Після його прийому зменшується концентрація токсичних речовин. Застосовують етанол зігріваючих компресії, при розтиранні для охолодження. Речовина відновлює організм при гарячковому спеки і простудному ознобі.

Спирти в лікарських засобах та їх вплив на людину досліджує наука фармакологія. Етанол як розчинник використовують при виготовленні екстрактів, настойок цілющого рослинної сировини (глоду, перцю, женьшеню, пустирника).

Паливо



Комерційна доступність метанолу, бутанолу-1, етанолу — причина використання їх в якості палива. Змішують з дизельним паливом, бензином, застосовують як пальне у чистому вигляді. Суміші дозволяють зменшити токсичність вихлопних газів.



Спирт, як альтернативне джерело пального має свої мінуси:
  • у речовин підвищені корозійні характеристики, на відміну від вуглеводнів
  • якщо в паливну систему потрапить волога, відбудеться різке зниження потужності через розчинності речовин у воді
  • існує ризик виникнення парових пробок, погіршення роботи двигуна за низьких температур кипіння речовин.
Проте газові та нафтові ресурси є вичерпними. Тому застосування спиртів у світовій практиці стало альтернативою використання звичного палива. Налагоджується їх масове виробництво з відходів промисловості (целюлозно-паперової, харчової, деревообробної) — одночасно вирішується проблема утилізації.
Промислова переробка рослинної сировини дозволяє отримати екологічно чисте біопаливо — біоетанол. Сировиною для нього є кукурудза (США), цукровий очерет (Бразилія).

Позитивний енергетичний баланс, відновлюваність паливного ресурсу роблять виробництво біоетанолу популярним напрямком світової економіки.

Немає коментарів:

Дописати коментар